YDS eYDS Kursu

YDS eYDS Kursu
YDS Sınavı Hazırlık Kursu

YDS (Yabancı Dilbilgisi Seviye Tespit Sınavı) Nedir?

YDS, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) kararıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilk olarak 7.04.2013 tarihinde uygulanmaya başlanan, nisan ve eylül ayları olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilen merkezi bir sınavdır.

YDS Süresi Ne Kadardır?

YDS sınavı 180 dakika sürmektedir.

YDS Sınav Puanlama Sistemi Nasıldır?

ÖSYM tarafından yapılan birçok sınavda 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulaması YDS sınavında yoktur. YDS de her sorunun değeri 1,25 puandır. Örneğin sınavdan 65 alması gereken bir adayın 52 net yapması gerekmektedir.

Eğer YDS ye aynı dilden bir kereden fazla girer ve farklı puanlar alırsanız, aldığınız en yüksek puan geçerli sayılır. Diğer puanlar dikkate alınmaz.

YDS Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir ?

ÖSYM Başkanlığı, Akademik kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adaylar için YDS puanının süresiz geçerli olacağını ilan etmiştir. Ancak bu uygulama üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Bu nedenle adayların başvuru yapacakları üniversitelerin ilgili duyurularını takip etmeleri gerekmektedir.

Dil tazminatı için YDS geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

YDS'nin İçeriği Nasıl?

YDS 11 bölümden oluşmaktadır.

Kelime bilgisi - 6 soru

Gramer - 10 soru

Cloze test - 10 soru

Cümle tamamlama - 10 soru

İngilizce – Türkçe çeviri - 3 soru

Türkçe – İngilizce çeviri - 3 soru

Paragraf tamamlama - 4 soru

Anlam bütünlüğünü bozan cümle - 5 soru

Karşılıklı konuşmalar - 5 soru

Yakın anlamlı cümleler - 4 soru

Okuma parçaları - 20 soru

YDS' ye Kimler Katılabilir?

Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.

Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları

Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.

Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar.

Kamu personeli olmak amacıyla KPSS’ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

e-YDS & YDS Farkı Nedir?

YDS ve e-YDS arasında geçerlilik farkı yoktur.  YDS ve e-YDS tamamen aynı sınavlardır ve birbirlerine eşdeğerdir. Ancak YDS ve e-YDS arasında teknik farklılıklar bulunur.

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

e-YDS bilgisayar üzerinde yapılırken YDS kağıt üzerinde yapılmaktadır.

YDS ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda 2 kez yapılır. e-YDS ise ÖSYM'nin belirlediği takvime göre yılda 10 kez yapılır.

e-YDS tarihlerine ulaşmak için tıklayınız. YDS Türkiye genelinde yapılırken e-YDS ise sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’deki elektronik sınav merkezinde yapılır.

YDS' de herhangi bir kontenjan belirlenmemiştir, e-YDS' de ise kontenjan vardır.

YDS ve e-YDS Benzerlikleri

Sınav süreleri 2 sınav için de aynıdır (180 dakika)

Sınav içerikleri ve sınav soru sayıları da aynıdır.

Sınav soru dağılımı da tamamen aynıdır.

Geçerli olduğu yerler de aynıdır.


Pendik İngiliz Kültür olarak YDS hazırlık kurslarında hedefinize göre %100 başarı ile ilerlemekteyiz. YDS sınavında başarılı olabilmek için hemen formu doldurun, sizinle iletişime geçelim sizin için en uygun programı belirleyelim.